• Magdalena AdaśSkuteczna fizjoterapia dzieci
  • Najczęstsze pytania zadawane przez rodziców cz. 2

Przedstawiam Wam część drugą najczęściej zadawanych mi pytań o rozwój dzieci. Mam nadzieję, że znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania 🙂

11. Jak umieścić karuzelę nad łóżeczkiem dziecka?

Karuzelę powinno się umieścić na wysokości klatki piersiowej dziecka, aby nie odchylało główki w tył, zerkając na zabawki. Powinna być zamontowana na tyle wysoko, aby dziecko nie dosięgało rączką zabawek i nie zerwało jej. Optymalna wysokość to 20-30 cm nad dzieckiem.

12. Czym różni się raczkowanie od czworakowania?

Zarówno raczkowanie, jak i czworakowanie to naprzemienny ruch rączek i nóg, umożliwiający poruszanie się dziecka. Raczkowanie to przemieszczanie się w tył, a czworakowanie w przód. Raczkowanie zazwyczaj poprzedza czworakowanie. Więcej o czworakowaniu możesz przeczytać tutaj.

13. Jak bezpiecznie przewozić dziecko samochodem?

Fotelik samochodowy powinien być zamontowany tyłem do kierunku jazdy, aby w trakcie szybkiego hamowania, ciężka główka dziecka nie pociągnęła całego ciała w przód, powodując uszkodzenia kręgosłupa, karku i szyi. Najbezpieczniej jest przewozić dziecko w pozycji półleżącej. Należy pamiętać, że długotrwałe przebywanie w tej pozycji jest niezdrowe dla kręgosłupa maleństwa. Maluch nie powinien przebywać w tej pozycji dłużej niż 2 godziny dziennie. Dlatego nie zalecam stosowania wielofunkcyjnych fotelików i używania ich w domu, jako np. bujaczków, czy wkładów do wózka, gdyż możemy wyrządzić dużo szkody dziecku.

14. Kiedy dziecko zacznie siedzieć?

Sadzanie 6 miesięcznego dziecka nie jest dobrym pomysłem. Jeżeli dziecko jeszcze nie siedzi, to oznacza to, że mięśnie pleców nie są jeszcze wystarczająco silne, aby utrzymać ciężar całego ciała. Okładanie dziecka poduszkami z każdej strony również nie jest dobrym pomysłem, gdyż nie angażuje to jego mięśni, a jedynie podtrzymuje ciało w wymuszonej pozycji. Pamiętaj również, że niektóre dzieci najpierw czworakują lub wstają, a dopiero potem uczą się stabilnie siedzieć. Więcej na temat sadzania niemowlaka przeczytasz tutaj.

15. Dlaczego dziecko ma spłaszczoną główkę?

Główka niemowląt jest bardzo plastyczna i miękka z uwagi na niezarośnięte jeszcze szwy czaszkowe. Z tego powodu długotrwałe przebywanie w jednej pozycji i jednostronny ucisk mogą skutkować spłaszczeniem główki. Często możemy zaobserwować to u dzieci z asymetrią ułożeniową, a także u maluszków mało ruchliwych, które w trakcie snu przebywają stale w jednej pozycji. Podstawą leczenia są zmiany ułożenia podczas snu oraz częstsze przebywanie na brzuszku. O spłaszczonej główce piszę również tutaj.

16. Czy bujaczek jest bezpieczny?

Dziecko, które samodzielnie nie siedzi przyjmuje niewłaściwą pozycję w bujaczku. Jego kręgosłup lędźwiowy jest ciągle obciążony, a kręgosłup szyjny odciążony, co zakłóca fizjologiczne kształtowanie się mięśni. Ponadto leżenie w bujaczku wpływa niekorzystnie na rozwój mięśni bioder, ponieważ pozycja ta uniemożliwia ich rotację zewnętrzną, niezwykle istotną dla prawidłowego rozwoju kończyn dolnych. Z tego względu bujaczków nie należy stosować u niesiedzących dzieci lub używać ich jak najmniej. Pamiętaj, dziecko ma leżeć na podłodze lub na macie, gdzie ma pełną swobodę ruchów, co umożliwi mu harmonijny rozwój bez zakłóceń. Więcej o za i przeciw bujaczom przeczytasz tutaj.

17. Dlaczego dziecko stojąc zgina i prostuje nóżki?

Szybkie zgięcia i wyprosty nóżek w staniu to tzw. sprężynowanie. Jest to typowy etap w rozwoju malucha. Obserwujemy go u dzieci, które uczą się stać z podporem (9-10 m.ż.). Sprężynowanie można też zaobserwować u młodszych dzieci (6 m.ż.) przy podtrzymywaniu dziecka w pozycji stojącej i zbliżaniu stópek do podłoża. Sprężynowanie doskonali pracę między przednimi i tylnymi grupami mięśni ud, a także ćwiczy kontrolę miednicy i mięśni nóg.

18. Dlaczego dziecko pełza do tyłu?

Pełzanie w tył pojawia się około 6 m.ż. Jest to pierwszy sposób przemieszczania się dziecka. Maluszek zaczyna przesuwać się w tył na skutek odpychania się obiema rączkami od podłoża. Ta aktywność wpływa na stabilizację łopatek i górnego tułowia, co umożliwia dziecku podpór na jednej wyprostowanej rączce.

19. Dlaczego dziecko leżąc na brzuszku unosi rączki i nóżki?

Pływanie to charakterystyczny objaw dla 5-miesięcznego dziecka. Pływanie jest możliwe dopiero, gdy dziecko potrafi wyprostować nóżki w stawach biodrowych. Dzięki temu maluch aktywuje mięśnie pośladkowe, pobudza receptory czucia głębokiego, odczuwa aktywność w pełnej symetrii ciała, środek ciężkości ciała przesuwa się w dół ciała oraz aktywuje reakcje równoważne. Jak widzisz jest to bardzo ważny etap w rozwoju maleństwa.

20. W jakim wieku kupić dziecku pierwszy rowerek?

Dla dzieci w wieku około 2 lat możemy już kupić rowerek biegowy. Przy jego doborze zwróć uwagę, żeby siedzisko było wąskie. Szerokie siedzisko będzie zmuszało dziecko do złego ustawiania nóżek, np. koślawienia. Dzieci w wieku 3 lat mogą już próbować jeździć rowerkiem z pedałami. Kupując rowerek, kieruj się również zainteresowaniami dziecka. Jeśli ciekawi go rowerek innego dziecka i próbuje na niego wsiąść – zapewne jest to dla niego odpowiedni moment.

Podsumowanie

Na dzisiaj to tyle z najczęstszych pytań, które od Was dostaję. Link do pierwszej części pytań znajdziesz tutaj. Jeśli nie znalazłaś odpowiedzi na swoje pytanie, zostaw komentarz z chęcią odpowiem.

Magdalena Adaś
Skuteczna fizjoterapia dzieci