• Magdalena AdaśSkuteczna fizjoterapia dzieci

Leżenie na brzuszku to bardzo ważna aktywność w rozwoju dziecka. Większość z rodziców jest świadoma zagrożenia, jakie niesie ze sobą układanie dziecka do snu na brzuszku. A czy macie równie dużą wiedzę na temat tego, dlaczego dziecko powinno spędzać dużo czasu na brzuszku podczas codziennych zabaw? Na skutek nagonki, jaką nałożono na tę pozycję przez pediatrów i fora internetowe obserwuje się, że rodzice niechętnie układają dziecko na brzuszku. A przecież miała ona być zagrożeniem tylko w nocy i tylko w niewielkim promilu społeczeństwa. Poza tym leżenie na brzuszku jest kluczowe dla rozwoju niemowląt. Poniżej przedstawię Wam pięć objawów, które świadczą o tym, że Wasze dziecko spędza zbyt mało czasu w tym ułożeniu.

1.     Spłaszczona główka.

Jeśli zauważasz, że główka dziecka jest spłaszczona i/lub mniej owłosiona po jednej ze stron, może to oznaczać, że dziecko zbyt często leży na plecach lub na jednym z boków. Powoduje to nadmierne obciążanie i odkształcanie główki po tej stronie. Ciągły ucisk jednej okolicy ciała prowadzi do zmniejszenia ukrwienia i zahamowania rozwoju tego obszaru. Aby tego uniknąć należy zachęcić dziecko do częstszych zmian pozycji oraz do leżenia na brzuszku.

2.   Dziecko nie osiąga kamieni milowych.

Martwisz się, ze Twoje dziecko ma problemy z utrzymaniem pozycji siedzącej, nie obraca się lub nie raczkuje w odpowiednim wieku? Badania pokazują, że przyczyną opóźnienia w osiąganiu kolejnych kamieni milowych może być zbyt mała ilość czasu przebywania na brzuszku. Dziecko leżąc przodem uczy się poruszania z boku na bok, unoszenia główki, obciążania ramion, a następnie pełzania i czworakowania. Leżenie na brzuszku wpływa nie tylko na osiąganie kolejnych funkcji motorycznych, ale daje też dziecku motywację do odkrywania otoczenia na skutek lepszej kontroli ciała.

3.   Asymetryczne ułożenie głowy.

Jeśli Twoje dziecko ma główkę przechyloną na którąś ze stron lub przez większość dnia chętniej patrzy i obraca główkę w jednym kierunku, może to oznaczać, że ma kręcz szyi. Zdarza się to, w momencie, gdy mięśnie szyi po jednej stronie są przykurczone i sztywne. Częstą przyczyną nabytego kręczu szyi jest stałe przebywanie dziecka w leżeniu na plecach. Skutkuje to tym, że mięśnie przykręgosłupowe nie mają odpowiedniej stymulacji, aby się wzmacniać.

4.   Dziecko nie podąża wzrokiem za obiektem.

Okazuje się, że zbyt krótkie przebywanie w tej pozycji może mieć wpływ nawet na zaburzenia wzroku u dziecka. Leżenie na brzuszku daje możliwość spojrzenia na otoczenie z innej perspektywy. Pozycja na brzuszku umożliwia rozwój wzroku, gdyż dziecko podpierając się na rączkach ma możliwość śledzenia i skupiania wzroku na nowej zabawce, która znajduje się w dużej odległości. Nawet jeśli dziecko jeszcze nie potrafi raczkować, gdy przebywa na brzuszku ma możliwość obrotu główki i ciała w wybranym kierunku, co daje mu możliwość poznania świata i rozwoju wzroku.

5.    Problemy trawienne.

Pozycję na brzuszku możemy postrzegać, jako pewnego rodzaju masaż przedniej strony ciała, co ma pozytywny wpływ na przesuwanie treści pokarmowej w jelitach. Leżenie przodem może zniwelować częstość kolek jelitowych, a także ułatwić usuwanie bolesnych gazów. Z pewnością ta pozycja zmniejszy ilość płaczu i ułatwi sen w nocy.

Jak długo leżenie na brzuszku?

A teraz najważniejsze – jak długo dziecko powinno leżeć na brzuszku? Zaleca się minimum 2-3 sesje po 3-5 minut leżenia na brzuszku każdego dnia. Zauważ, że to nie zajmuje wiele czasu, a może uchronić Twoje dziecko przed wizytami u specjalisty. A co zrobić, gdy dziecko nie lubi leżeć na brzuszku? Zachęć je ulubionymi zabawkami, muzyką. A jeśli nic nie działa, połóż się na plecach i ułóż maluszka na swoim brzuchu przodem. Założę się, że z wtedy pokocha tę pozycję. 🙂

Podsumowanie

Mam nadzieję, że przekonałam Cię jak ważne dla niemowląt jest leżenie na brzuszku. Jeżeli artykuł wydał Ci się interesujący, lub masz jeszcze jakieś pytania zostaw komentarz pod artykułem na FB lub LinkedIn.