• Magdalena AdaśSkuteczna fizjoterapia dzieci

Obecnie mamy bardzo wiele gadżetów dla niemowlaka. Jednak nie wszystkie z nich są tak dobre, jak podaje producent. Niestety zdarza się, że mając dobre intencje, utrudniamy prawidłowy rozwój dziecka. O tym, czego nie należy stosować, opowiem w artykule. Zapraszam do lektury.

Jak stymulować rozwój dziecka?

Otóż najważniejszą zasadą w rozwoju zdrowego dziecka jest to, że rozwija się ono samodzielnie i nie potrzebuje żadnych wspomagaczy, które miałyby ten rozwój przyspieszać, czy wspomagać. Zdrowemu dziecku ciężko jest zaszkodzić, jednakże istnieją przypadki, w których interwencja wspomagania rozwoju może mieć efekt odwrotny. Poniżej opiszę kilka przykładów. 

Co może zaburzyć rozwój maluszka?

Zmuszanie dzieci do przyjmowania różnych pozycji.

Małych dzieci nie wolno ani sadzać, ani stawiać, dopóki nie podejmą same takiej aktywności. Wydaje się nam, że w ten sposób pomagamy im osiągnąć nową umiejętność, jednakże tak naprawdę wyrządzamy dziecku krzywdę. Jeżeli dziecko jeszcze nie siedzi, to znaczy, że jego mięśnie nie są jeszcze na tyle silne, żeby utrzymać ciało stabilnie.

Leżaczki, bujaczki, foteliki.

Nie zostawiaj dziecka w leżaczku, czy foteliku samochodowym. To nie jest ich funkcja. Pierwsze z wymienionych może pomóc w uspokojeniu maleństwa na chwilę nieobecności mamy. Pamiętaj jednak, że dziecko, które samodzielnie nie siedzi przyjmuje niewłaściwą pozycję w bujaczku. Jego kręgosłup lędźwiowy jest ciągle obciążony, a kręgosłup szyjny odciążony, co zakłóca fizjologiczne kształtowanie się mięśni. Ponadto leżenie w bujaczku wpływa niekorzystnie na rozwój mięśni bioder, ponieważ pozycja ta uniemożliwia ich rotację zewnętrzną, niezwykle istotną dla prawidłowego rozwoju kończyn dolnych. Z tego względu bujaczków nie należy stosować u niesiedzących dzieci, a jeśli już go masz, używaj ich jak najmniej.

Fotelik samochodowy służy do przewożenia dziecka samochodem, jednak nie dłużej niż 2h. Nie zalecam również wielofunkcyjnych fotelików, które możesz wykorzystać w domu, jako bujaczek, czy wkład do spacerówki. Pozycja dziecka nie jest w nich odpowiednia dla dziecka. Wiem, że wydaje Ci się, że to bezpieczne miejsce do pozostawienia dziecka samemu sobie z gwarancją, że nie zrobi sobie krzywdy. Jednak przypięte szelkami do fotelika nie może spontanicznie się ruszać i rozwijać nowych umiejętności. Pamiętaj, dziecko ma leżeć na podłodze lub na macie, gdzie ma pełną swobodę ruchów, co umożliwi mu harmonijny rozwój bez zakłóceń.

Bujaczek nie stymuluje rozwoju dziecka

Częste używanie nosideł

Rozumiem, że jest to wygodne, gdy chcesz wyjść z dzieckiem do sklepu, na spacer… Poza tym zawsze masz dziecko przy sercu. Jednak takie nosidełka krępują ruchy Twojego maleństwa, nie może ono swobodnie poruszać nóżkami i rączkami. Na skutek częstego używania nosidełek Twój bobas będzie wolniej osiągał kamienie milowe.

Przypomnę jeszcze, że nosidła możemy stosować dopiero, gdy dziecko samodzielnie usiądzie. Wcześniej możemy posiłkować się odpowiednio dobrze zawiązaną chustą. Jednak ani z jednym, ani z drugim nie przesadzajmy. Twój bobas potrzebuje swobody ruchu, aby prawidłowo się rozwijać.

Nosidła są zalecane tylko dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć. W przeciwnym razie mogą zaburzyć prawidłowy rozwój bioderek dziecka.

Używanie chodzików, pchaczy, szelek.

Pamiętaj Twoje dziecko stopniowo uczy się wszystkich funkcji. Nie wolno niczego przyspieszać. Nie wsadzaj go do chodzika, gdyż tak naprawdę tam nie uczy się ono prawidłowo chodzić, źle obciąża stopy i nie ma orientacji w przestrzeni. Po wyjęciu z chodzika będzie stawiało niepewne kroki, a upadki będą bolesne i będą skutkowały zniechęceniem dziecka do podjęcia prób samodzielnego chodzenia.

Chodzik nie uczy prawidłowego chodu

Noszenie dziecka w nieprawidłowy sposób.

Niekorzystne dla niemowląt jest trzymanie punktowo głowy, gdyż może to powodować nasilenie reakcji odgięciowych. Zdrowe dziecko nie musi być trzymane w żaden konkretny sposób. Dobrze jest jednak zmieniać pozycje ułożenia. Ważne, aby bobas nie siedział Ci na rękach, obciążając guzy kulszowe. Zadbaj oto, żeby w trakcie trzymania dziecko nie odchylało głowy do tyłu. Nie dla każdego dziecka noszenie go w pozycji przypominającej literę C jest korzystne. Dla prawidłowego rozwoju małego dziecka najlepiej nosić go w różny sposób. Na uwagę zasługuje noszenie dziecka w taki sposób, aby miało ono kontakt wzrokowy z matką. Gdyż jest to jeszcze bardziej stymuluje jego rozwój, możliwość postrzegania, rozpoznawania i rozwijania emocji.

Podsumowanie

Podsumowując, zdrowemu dziecku może zaszkodzić przyspieszanie i sztuczne uczenie go funkcji, których jeszcze nie osiągnęło, np. sadzanie, stawianie. Należy unikać biernych pomocy, czyli chodzików, pchaczy. Powinno się ograniczać przebywanie dziecka w leżaczku oraz nosić je w odpowiedni sposób. Są to najważniejsze zasady, jeśli ma się na uwadze troskę o prawidłowy rozwój dziecka. Jeśli Twój maluszek używał któregoś z wymienionych przeze mnie ,,utrudniaczy rozwoju”, wystarczy przestać go używać i pozwolić mu rozwijać się samodzielnie. Pamiętaj, Twoje dziecko ma ogromny potencjał rozwojowy, a mając odpowiednią motywację samo będzie się prawidłowo rozwijać.