• Magdalena AdaśSkuteczna fizjoterapia dzieci

Pierwszy rok życia, to niezwykle intensywny okres w życiu Twojego dziecka. Z każdym kolejnym tygodniem życia uczy się ono nowych funkcji i staje się coraz sprawniejsze. Istnieje schemat według, którego rozwija się większość dzieci. Jednakże warto zauważyć, że niewielkie odstępstwa od niego nie powinny budzić niepokoju. Dlatego w poniższym artykule chcę przedstawić Ci kilka nieprawidłowych reakcji, które możesz sama zdiagnozować u dziecka. Wiedza na ten temat jest szczególnie istotna dla rodziców, gdyż to oni spędzają najwięcej czasu z dzieckiem i to właśnie oni mogą zaobserwować, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Wystarczy kilka informacji na ten temat, a będziesz mogła pomóc swojemu dziecku.

Pierwszy rok życia – na co zwrócić uwagę?

Zwróć uwagę na jego zachowanie. Czy jest ruchliwe, czy jego ruchy są monotonne? Jaki jest jego rytm dobowy? Czy często płacze? Czy wyraża chęć jedzenia? Takie cechy może zaobserwować tylko rodzic. Żaden terapeuta nie posiądzie wiedzy lepszej, niż Ty sama możesz zaobserwować u swojego dziecka. Dlatego do dzieła! Obserwuj swoje dziecko, a gdy coś wzbudzi Twoją obawę, zapisz na kartce lub nagraj niepokojącą aktywność dziecka. Dzięki temu będziesz mogła skonsultować wszystko ze specjalistą i rozwiać wątpliwości.

Rozwój dziecka do pierwszego roku życia- cykl dobowy.

Zdrowy noworodek śpi około 18 godzin na dobę. Wraz z upływem kolejnych miesięcy czas ten się skraca na rzecz aktywności dziecka. Zdrowy noworodek je co 2-4 godziny. Większość dzieci od razu po urodzeniu wie, jak ssać pierś matki. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą być spowodowane zaburzeniem napięcia mięśniowego lub niepełnym rozwojem układu nerwowego. Niepokoić może również sytuacja, w której niemowlę nie czuje potrzeby zaspakajania głodu. Kolejne objawy to duży niepokój dziecka, częsty płacz, zbyt krótka ilość snu, problemy z zasypianiem i szybkie wybudzanie się ze snu. Pamiętaj, niepokojąca jest również sytuacja, w której dziecko stale śpi.

Nauka życia w nowym środowisku.

Cykl życia Twojego maluszka maluszka może być jednym z wyznaczników jego rozwoju. Jednakże nie martw się, zaburzenia snu nie zawsze muszą oznaczać nieprawidłowość w rozwoju. Pamiętaj, że to nowe środowisko dla dziecka. W związku z tym, nie ma już ono bariery ochronnej w brzuchu matki, wszystkie dźwięki są wyraźniejsze, głośniejsze. Często się zdarza, ze to właśnie hałas jest przyczyną niepokoju u niemowląt. Jeśli, w domu jest głośno, a nie masz na to wpływu (np. remont u sąsiadów, hałas z ulicy), wtedy stopniowo przyzwyczajaj swoje dziecko do dźwięków. Może pomóc muzyka, radio, telewizja, czy zabawki emitujące dźwięk.

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli zaobserwowałaś u swojego maluszka któryś z objawów, warto skonsultować to z pediatrą lub fizjoterapeutą. Wczesna interwencja, to najskuteczniejsza metoda pomocy małemu dziecku. Nie przejmuj się, fizjoterapia dzieci to żadna bolesna terapia a nauka aktywności poprzez zabawę. Jednocześnie jest bardzo skuteczna i możesz taką terapię wykonywać sama w domu.

Jesteś ciekawa, czy Twoje dziecko rozwija się w odpowiednim tempie? Możesz to sprawdzić w kalendarzu rozwojowym.
Link 1- 6 miesięcy
Link 7-12 miesięcy.