• Magdalena AdaśSkuteczna fizjoterapia dzieci

Większość dzieci chodzi na palcach bez zauważalnej przyczyny. Dlatego taki stan nazywa się idiopatycznym chodzeniem na palcach. Niestety długotrwale utrzymujące się chodzenie na palcach nie jest korzystne dla zdrowia dziecka, gdyż powoduje skracanie się mięśni łydek. W konsekwencji skrót tych mięśni będzie nasilał chodzenie na palcach. Wiele przypadków chodzenia na palcach wymaga diagnozy specjalisty. Jednak zanim udasz się do terapeuty możesz wypróbować kilka rozwiązań. Jednym z nich jest zmiana obuwia.

Buty, które redukują chodzenie na palcach.

  • Buty z płaską podeszwą. Zadbaj o to, aby podeszwa w bucie Twojego dziecka była jak najbardziej plaska. Nie powinno w niej być żadnych obcasów, ani profilowań. Warto zaznaczyć, że czasem obcas w bucie jest niewidoczny od zewnątrz. Dlatego należy włożyć rękę do bucika i sprawdzić, czy nie ma tam ukrytego obcasa pod wkładką. Płaska podeszwa w butach ustawia stopę we właściwej pozycji. Oznacza to, że w takim bucie wszystkie grupy mięśniowe są zrównoważone i żadna nie jest nadmiernie napięta.
  • Skrzypiące buty. Kilka marek oferuje obuwie dla dzieci, które wydają dźwięki. But skrzeczy, gdy dziecko naciśnie piętą na podeszwę buta. Taki bucik może zachęcić dziecko do obciążania całej stopy, a nie jedynie samych palców. Z pewnością dla malucha będzie to świetny rodzaj zabawy, a jednocześnie forma terapii.
  • Buty z podwyższonym zapiętkiem. W sklepach obuwniczych można znaleźć buciki z nieco wyższą tylną częścią niż przeciętnie. Jeżeli dziecko staje na palcach w tych bucikach, to tył buta naciska na ścięgno Achillesa, co jest nieprzyjemnym odczuciem. Z uwagi na ten dyskomfort dziecko uczy się stawiać całą stopę na ziemi, a nie same palce.
  • Świecące buty. Zazwyczaj podświetlenie buta jest umieszczone w jego tylnej części. Dlatego but znacznie częściej świeci, gdy dziecko obciąża całą stopę. Podobnie jak ze skrzypiącymi butami, jest to forma terapii przez zabawę.

Podsumowanie

Wszystkie z wymienionych opcji mogą być pomocne przy zachęcaniu dziecka do obciążania całej stopy. Jeśli jednak nie sprawdzają się i dziecko mimo to chodzi na palcach, należy udać się do specjalisty. Pamiętaj, krótkotrwałe chodzenie na palcach nie jest problemem. Chodzenie w ten sposób jest typowe dla dzieci, które uczą się chodzić. Jeśli jednak dziecko ukończyło 2 rok życia i chód na palcach jest dominujący powinnaś udać się z nim do fizjoterapeuty. Więcej o chodzeniu na palcach przeczytasz tutaj.