• Magdalena AdaśSkuteczna fizjoterapia dzieci
  • 10 najczęstszych pytań, jakie dostaję od rodziców.

Dostaję od Was wiele wiadomości na temat rozwoju dzieci tych małych i dużych. Postanowiłam zebrać najczęściej zadawane pytania i odpowiedzieć. Zapraszam do lektury 🙂

1. Jak prawidłowo trzymać niemowlę?

Dziecko (1-6 m.ż.) nie powinno przebywać często w pozycji siedzącej lub półsiedzącej, gdyż to obciąża jego kręgosłup. W pierwszych miesiącach życia zalecana jest pozycja fasolki, która przypomina dziecku ułożenie w brzuchu matki. Inną możliwością jest noszenie dziecka na swoim przedramieniu brzuchem do podłogi (latawiec). Po posiłku warto ułożyć dziecko na swoim ramieniu, co wspomaga pracę układu pokarmowego. Pamiętajmy, aby zawsze podtrzymywać główkę dziecka, ponieważ jego mięśnie szyi są jeszcze zbyt słabe.

2. Balansowanie w czworakach.

Balansowanie to całkowicie prawidłowa faza, poprzedzająca czworakowanie. Dziecko wychylając się w przód i w tył przenosi ciężar ciała z rączek na nóżki. Jest to dla niego nowa aktywność, dzięki, której uczy się kontroli własnego ciała, koordynacji ruchów, a dodatkowo wzmacnia rączki i nóżki. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

3. Jak sprawdzić czy dziecko oddycha prawidłowo podczas snu?

Oddech zdrowego niemowlęcia jest płytszy, szybszy i mniej regularny niż u osoby dorosłej. Łatwiej zauważyć ruch brzuszka niż klatki piersiowej. Jeśli dziecko nie ma zatkanego noska, oddycha cicho. Ponadto w cyklu oddechowym noworodków pojawiają się bezdechy senne. Oznacza to, że występują okresy kilku przyspieszonych oddechów, a następnie kilkusekundowa przerwa w oddychaniu. Taki tor oddychania we wczesnym okresie jest całkowicie prawidłowy i zanika wraz z rozwojem dziecka.

4. Dlaczego dziecko się pręży?

Prężenie się niemowlęcia to zazwyczaj objaw zaburzonego napięcia mięśniowego. Twój maluszek najprawdopodobniej ma obniżone centralne napięcie mięśniowe, a żeby zapewnić sobie stabilizację, napina całe ciało, pręży się i ma zaciśnięte piąstki. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i właściwa pielęgnacja są najskuteczniejszą terapią dla prężących się niemowląt.

5. Czy siad ,,w” jest zdrowy?

Siad na kształt litery „w” nie należy do korzystnych pozycji dla dziecka, bez względu na jego wiek. Rozciąga on więzadła w stawach kolanowych i skokowych oraz przeciąża biodra i kręgosłup. Jeśli dziecko często zmienia pozycje podczas zabaw, nie należy nic zmieniać. W innym wypadku należy zachęcać go do siadania w inny sposób. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

6. Dlaczego maluszek się garbi?

Nie jest to przykurcz mięśni, a informacja, że plecy malucha nie są jeszcze wystarczająco silne do utrzymania pozycji siedzącej. Zamiast długiego siedzenia, zalecam więcej zabaw na brzuszku, pełzanie oraz ,,pływanie” żabką w powietrzu. Dzięki temu plecy dziecka po kilku tygodniach się wzmocnią i będzie mogło aktywnie siedzieć.

7. Czy stosować klin jako poduszkę?

Poduszka – klin nie powinna być stosowana u niemowląt. Dziecko podczas zasypiania wykazuje dużo aktywności wyprostnej, aby nie zsunąć się z klinu. Może to skutkować zwiększonym napięciem mięśniowym. Ponadto badania naukowe dowodzą, że klin nie pomaga przy refluksie żołądka, a mimo to jest powszechnie stosowany na oddziałach pediatrycznych. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

8. Kiedy zamienić gondolę na spacerówkę?

Gondolę na spacerówkę można zamienić, gdy dziecko potrafi już samodzielnie siadać oraz stabilnie utrzymać tę pozycję. Ma to duże znaczenie, gdyż w spacerówce maluszek ma dodatkowe obciążenie do pokonania- siłę grawitacji, ruchy skrętne, czy wstrząsy. Większość niemowląt na zmianę gotowa jest około 8 m.ż. Jest to jednak bardzo indywidualna sprawa.

9. Dlaczego dziecko krzyżuje nóżki?

Jeżeli dziecko leżąc na plecach krzyżuje ugięte nóżki to nie ma powodu do niepokoju. Takie ułożenie kończyn jest formą obwodowej stabilizacji ułatwiającej kontrolę ciała lub po prostu formą zabawy, czy też badania swego ciała. Na uwagę zasługuje krzyżowanie wyprostowanych nóżek w pozycji na plecach lub wtedy, gdy dziecko przy próbie trakcji prostuje nóżki. Może to oznaczać zaburzony rozkład napięcia mięśniowego u malucha.

10. Czy dziecko musi raczkować?

Szacuje się, że około 10% dzieci pomija etap raczkowania, od razu przechodząc do stania, a następnie chodzenia. W większości przypadków nie ma to żadnych negatywnych skutków, choć niektóre dzieci mogą wykazywać trudności ze zmianą pozycji z wysokich na niskie i na odwrót. Jeśli twoje dziecko niechętnie leży na brzuszku i nie próbuje raczkować, warto jest je do tego zachęcać. Raczkowanie pomaga dziecku w nauce koordynacji ruchów, ćwiczy reakcje równoważne, zdolności manualne oraz uczy asekuracji przy upadkach.

Podsumowanie

Na dzisiaj to tyle z najczęstszych pytań, które od Was dostaję. Kolejna część w następnym tygodniu. Jeśli nie znalazłaś odpowiedzi na swoje pytanie, zostaw komentarz z chęcią odpowiem.

Magdalena Adaś
Skuteczna fizjoterapia dzieci