• Magdalena AdaśSkuteczna fizjoterapia dzieci

Siad ,,W” to siad pomiędzy nogami, w którym pośladki dziecka spoczywają na podłodze, stopy są rozwarte na zewnątrz, a kolana zbliżone do siebie. Patrząc z góry, nóżki dziecka przypominają charakterystyczny kształt litery ,,W”. Czy siad w jest zdrowy? Jak skorygować siad W? Dlaczego dziecko siedzi w kształcie litery W? W artykule odpowiem na te pytania.

Dlaczego dziecko siedzi w kształcie litery W?

Zauważa się, że najczęściej w tej pozycji siedzą dzieci, które mają obniżone napięcie mięśni oraz hipermobilność stawów. Charakterystyczne jest dla nich osłabione napięcie mięśni brzucha, a wzmożone napięcie mięśni grzbietu oraz ekstremalne rozciąganie stawów i więzadeł. Jedną z przyczyn tego zjawiska może być przebywanie dziecka na zbyt miękkim materacu w pierwszych miesiącach życia. Maluch ucząc się obrotów na miękkim podłożu, używa do tego głównie mięśni grzbietu, a brzuch pozostaje nieaktywny, przez co mięśnie te słabną.

Siad W – konsekwencje.

Siedzenie w pozycji ,,W” może mieć wiele negatywnych skutków, wśród nich wymieniamy:

  • utrzymywanie nieaktywnej postawy ciała, zaokrąglone plecy,
  • osłabienie mięśni tułowia,
  • długie przebywanie w jednej pozycji,
  • koślawienie kolan,
  • może prowadzić do przykurczu mięśni kulszowo-goleniowych, rotacji kości biodrowych oraz nadwyrężenia więzadeł.

W siadzie ,,W” biodra umieszczone są w ekstremalnej rotacji wewnętrznej, co może skutkować problemami ortopedycznymi w przyszłości. Istnieje obawa dyslokacji bioder, szczególnie w przypadku dzieci z wcześniejszą dysplazją stawu biodrowego. Wymieniona choroba może wystąpić, gdy mięśnie ud są skrócone przez długi okres czasu, przez co tworzą się w nich przykurcze. Dotyczy to głównie mięśni kulszowo-goleniowych (grupy tylnej uda), przywodzicieli (przyśrodkowej części ud) oraz ścięgna Achillesa.

Ponadto siad ,,W” nie angażuje mięśni brzucha, gdyż stabilizacja jest zapewniona poprzez podparcie na kolanach. Wiąże się to z pochyleniem dziecka w przód, przykurczaniem mięśni brzucha i rozciąganiem grzbietu. Kręgosłup zamiast przybierać ,,esowaty” kształt, wygina się w literę ,,C”- maluch garbi się.

Równowaga u niemowląt, które często siedzą pomiędzy nogami może rozwijać się w niewłaściwy sposób. Siad ten blokuje dzieci w wyprostowanej pozycji, przez co mięśnie tułowia nie są zaangażowane, a reakcje równoważne nie są wykorzystywane podczas wychyleń, np. w czasie sięgania po zabawkę. W rezultacie zarówno równowaga, jak i kontrola tułowia rozwijają się wolniej. Brak odpowiedniego rozwoju równowagi będzie utrudniał rozwój czworakowania i chodu w kolejnych miesiącach życia.

Dlaczego dzieci tak lubią siad ,,W”?

Siad ,,W” jest lubiany przez maluchy, szczególnie te, które nie wykształciły jeszcze reakcji równoważnych. Zapewnia on stabilizację i blokadę, dzięki czemu znika obawa przed przewróceniem się. Ponadto, będąc w tej statycznej pozycji, dziecko nie musi myśleć o tym, jak utrzymywać swoje ciało w pionie lub jak przystosowywać się do rotacji tułowia. Tu właśnie pojawia się kolejny problem. Dziecko, siedząc między nogami, nie przekracza linii środkowej ciała. Dlatego podczas zabaw używa prawej rączki po prawej stronie, a lewej po stronie lewej. Skutkuje to zaburzeniem koordynacji ręka-ręka, opóźnieniem rozwoju psycho-ruchowego i może prowadzić do zaburzenia lateralizacji.

Siad W – jak skorygować?

Najlepiej jak najwcześniej wyłapać tendencje dziecka do siedzenia w tej pozycji. Jeśli Twoje dziecko lubi siad ,,W”, nie panikuj, nie musisz biec z nim do lekarza, czy fizjoterapeuty. Ćwicz w domu ze swoim dzieckiem. Zachęcaj je do częstych zmian pozycji podczas zabaw. Pokaż swojemu maluszkowi inne pozycje w których może siedzieć. Pamiętaj jednak, że sporadyczne używanie tej pozycji to nic złego. Małe dzieci bardzo często ją wykorzystują podczas zmiany pozycji z pełzania do siadu.

Alternatywne formy siadu:

  1. Siedzenie z wyprostowanymi nóżkami.
  2. Siad boczny.
  3. Siad rozkroczny.
  4. Siedzenie okrakiem na wałku/ zrolowanym kocu.
  5. Siad ze skrzyżowanymi nogami.
  6. Siad ze skrzyżowanymi nogami z poduszką pneumatyczną pod pośladkami.
  7. Siedzenie na piłce do ćwiczeń.
  8. Siad na piętach.
  9. Klęk przy niskim stoliku lub łóżku.
  10. Siad na krzesełku.

Podsumowanie

Jak widzisz opcji jest wiele. A im starsze dziecko, tym więcej z nich można wykorzystać. Nie zapominaj też o zabawach w leżeniu na brzuszku, ponieważ to szczególnie sprawdzi się u młodszych dzieci.