• Magdalena AdaśSkuteczna fizjoterapia dzieci

Masaż Shantala wywodzi się z Indii. Do Europy dotarł w 1960 r. wraz z Francuskim podróżnikiem. Od tamtego czasu służy w krajach rozwiniętych jako element terapii niemowląt, jak i wspaniały sposób na budowanie więzi dziecka z matką. Niniejszy artykuł nie jest instruktażem masażu, a informacją o zaletach masażu oraz jak się do niego przygotować, aby był bezpieczny i stymulujący dla Twojego dziecka.

Co daje masaż Shantala?

Przeprowadzono wiele badań naukowych, które potwierdzają dobroczynny wpływ masażu na dziecko. Wśród zalet masażu na szczególne wyróżnienie zasługują:

  • normalizacja napięcia mięśniowego,
  • zmniejszenie stresu i napięcia,
  • poprawa rozwoju zdolności poznawczych,
  • uregulowanie snu,
  • uspokojenie,
  • poprawa apetytu,
  • zwiększenie odporności,
  • wpływ na gruczoły łojowe i potowe,
  • polepszenie ukrwienia i krążenia krwi,
  • wzmocnienie więzi dziecko – rodzic.

Jak przygotować się do masażu?

Zanim przystąpimy do masażu należy odpowiednio się przygotować, aby był on dla maluszka przyjemny, bezpieczny i przede wszystkim stymulujący. Warunkiem koniecznym jest odpowiednio dostosowane miejsce, w którym odbywa się masaż. Najlepiej, żeby był to pokój, w którym osesek najczęściej przebywa, dzięki temu nie będzie się rozglądał na boki, a skupi wzrok na twarzy rodzica. Zanim zaczniesz masować, zapewnij odpowiednią temperaturę pomieszczenia (około 230), aby Twoje dziecko nie zmarzło podczas masażu. Zadbaj o to, aby drzwi od pokoju były zamknięte i nie wiało z żadnych szczelin.

Masaż Shantala – czy warto?

Pamiętaj, że masaż Shantala to wyjątkowy moment kontaktu matki z dzieckiem. Spraw, aby ta chwila była pełna spokoju i ciszy oraz zapewniła dziecku poczucie bezpieczeństwa. Harmonijny i spokojny przebieg masażu można zapewnić poprzez dobrą organizację. Zanim zabierzesz się do pracy, przygotuj pomieszczenie oraz wszystko, co będzie ci potrzebne podczas masażu. Akcesoria, które mogą Ci się przydać to ręczniki, oliwka, spokojna, relaksująca muzyka, która imituje bicie serca matki. Jeśli jest to wieczorna pora, możesz także przygotować wanienkę, aby od razu po masażu umyć dziecko. Również Ty powinnaś odpowiednio przygotować się do takiego masażu. Paznokcie powinny być obcięte na krótko, ręce umyte, pozbawione wszelkiej biżuterii. Zanim zaczniesz masować, zrelaksuj się. Może uda Ci się znaleźć 10 minut spokoju na wyciszenie, czy medytację? Pamiętaj, podczas masażu przekazujesz energię maluszkowi i to od Ciebie zależy jaki to będzie rodzaj energii. Warto jest również wyłączyć telefon komórkowy, telewizor i radio, a także poprosić resztę rodziny, aby na ten czas nie hałasowała.

Kiedy robić masaż Shantala?

Masaż będzie najprzyjemniejszy dla bobasa, gdy będzie najedzony, ale nie przejedzony. Warto odczekać jakiś czas po karmieniu, zanim zaczniesz masować. Nie wykonuj nigdy masażu, gdy dziecko jest rozdrażnione i płacze, gdyż może mu się to kojarzyć z uczuciem niezadowolenia, a przecież nie to mamy na celu.

Od kiedy masaż Shantala?

Warunkiem koniecznym jest odpadnięcie kikuta pępowinowego (zazwyczaj po około 2 tygodniach po narodzinach).

Masaż Shantala – wskazania i przeciwwskazania.

Do masażu Shantala dziecko powinno być zdrowe. Przeziębienie, zapalenie stawów lub mięśni i stany podgorączkowe są przeciwwskazaniem do masażu, gdyż mogą powodować rozprzestrzenianie się stanu zapalnego. Ponadto masażu nie należy wykonywać, gdy dziecko ma wybroczyny, krwiaki, świeże rany, niezagojone blizny, wysypkę. Zmiany skórne nie są przeciwwskazaniem, jednak dobrze jest je omijać, wykonując masaż, aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia. Nie powinno się również masować maluszka do 48 godzin po szczepieniu, gdyż często samo szczepienie wiąże się z lekkim stanem zapalnym organizmu i nie powinniśmy dodatkowo podwyższać temperatury ciała. Nie należy masować dzieci z chorobą nowotworową, astmą, czy niestabilnymi stanami kardiologicznymi.

Jak wykonać masaż Shantala?

Po spełnieniu powyższych kryteriów możesz zabierać się do masażu Shantala. Zazwyczaj trwa on około 15 minut, chociaż tak naprawdę to dziecko decyduje o jego długości. Jeśli maluch zaczyna się niecierpliwić, lepiej przerwać sesję niż masować ponapinane mięśnie. W masażu Shantala to dziecko staje się instruktorem, a rodzic musi nauczyć się patrzeć na swoje maleństwo i rozumieć sygnały, które są mu wysyłane.

Podsumowanie

Podsumowując, masaż Shantala przeprowadzony w odpowiednich warunkach może przynieść wiele korzyści dla niemowląt. Ma on wpływ na wyciszenie i uspokojenie maluszka, poprawia sen oraz zapewnia odpowiednie ukrwienie całego organizmu, dzięki czemu normalizuje napięcie mięśniowe, polepsza krążenie krwi, poprawia pracę gruczołów łojowych i potowych. Dzięki masażowi niemowlęta poznają i kształtują świadomość własnego ciała, a także zaczynają rozróżniać czym jest dobry dotyk, od tego niewłaściwego. Ma on również ogromny wpływ na wytworzenie więzi między matką a dzieckiem.Mam nadzieję, że przedstawiłam Ci zalety masażu niemowląt i kiedyś sama spróbujesz tego ze swoim maluszkiem.