• Magdalena AdaśSkuteczna fizjoterapia dzieci

Asymetria u niemowląt to często spotykany problem. Objaw taki obserwujemy, gdy dziecko stale utrzymuje głowę przechyloną w jedną ze stron. Jednak to co prezentuje dziecko nie zawsze jest asymetrią. W tym artykule dowiesz się czym jest asymetria u niemowląt oraz jak ją różnicować.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje dziecko ma asymetrię ułożeniową, sprawdź mój test asymetrii. Link do kwestionariusza tutaj.

Co oznacza asymetria u niemowląt?

Przypomnijmy, że niemowlę symetrię osiąga dopiero w 3-4 miesiącu po urodzeniu. Ponadto u maluszków bardzo często występuje strona preferowana, która to właśnie jest mylona z asymetrią. Co to takiego? Otóż jest to objaw obserwowany u niemowląt, polegający na tym, że dziecko znacznie częściej ma skierowaną główkę w jedną ze stron. Również całe ciało układa się w charakterystyczny sposób- tułów jest wygięty w łuk, a rączka i nóżka po stronie preferowanej są bardziej wyprostowane, niż po stronie przeciwnej (pozycja szermierza). Zazwyczaj jest to związane z tym, że bodźce, które płyną od tej strony są znacznie ciekawsze dla dziecka, niż te ze strony przeciwnej.

Asymetria u niemowląt do kiedy?

Powyższy opis znacząco przypomina definicję asymetrii ułożeniowej. Jednak jest znacząca różnica między asymetrią a preferencją stron. W tej pierwszej dziecko układa się w niesymetryczny sposób z uwagi na barierę mięśniową lub kostną. Ta bariera utrudnia lub wręcz uniemożliwia ruch głowy w przeciwną stronę. Preferowanie jest jedynie tendencją dziecka do spoglądania i/ lub układania się w określonym, stale tym samym kierunku. W tym przypadku nie ma żadnej przeszkody w ciele maluszka, która utrudniałaby mu obrót główki w stronę przeciwną. Niemowlęta z preferencją stron bez trudu obracają główkę w przeciwnym kierunku, wodzą wzrokiem za rodzicem, bawią się obiema rączkami. Preferencja stron nie powinna budzić niepokoju, gdyż jest to w pełni fizjologiczne zjawisko. Większość dzieci same z niej wyrasta do 3 miesiąca życia.

Preferencja stron/ asymetria ułożeniowa – objawy.

Jeżeli obserwujesz u swojego dziecka preferencje stron, przede wszystkim nie panikuj. W większości przypadków niemowlęta same z niej wyrastają i nie wymagają żadnej fizjoterapii. Pamiętaj jednak, że bardzo ważne jest to, aby obserwować swojego maluszka. Zwróć uwagę na to:

1.      Czy w 2 m.ż. maluszek stara się utrzymać główkę i ciało (choć na chwilę) w linii środkowej?

2.     Czy w 2 m.ż. dziecko potrafi skupić wzrok na przedmiocie/ Twojej twarzy i podążać wzrokiem za Twoimi ruchami?

3.     Czy wraz z upływem kolejnych tygodni dziecko coraz rzadziej układa się niesymetrycznie?

4.     Czy preferowana strona jest coraz mniej widoczna?

5.     Czy dziecko coraz częściej patrzy również w przeciwną stronę?

6.     Ogólnie – czy preferencja stron jest coraz mniej widoczna?

Asymetria niemowląt – rehabilitacja.

Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania są negatywne, w takim wypadku warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Preferowana strona z czasem może prowadzić do asymetrii ułożeniowej, gdyż dziecko będzie dostrzegało wyłącznie jedną ze stron ciała. Możesz zaobserwować, że dziecko bawi się tylko jedną rączką i tylko tę jedną rączkę wkłada do buzi. Również w leżeniu na brzuchu dziecko może wykazywać problemy z podporem na przedramieniu po stronie po, której jest preferencja. Strona ta może być również pomijana podczas obrotów, a każde przeturlanie się będzie zachodziło przez ramię po stronie, w którą dziecko najczęściej spogląda.

Podsumowanie

Szczególną uwagę należy zwrócić na dziecko, które nie może obrócić główki w przeciwnym kierunku lub robi to z wyraźnym trudem, jakby coś blokowało ten ruch. Niepokojącym objawem jest również sytuacja, w której główka dziecka zaczyna robić się płaska po jednej ze stron. W tych dwóch przypadkach nie zwlekałabym z wizytą u fizjoterapeuty, gdyż może to prowadzić do poważnych problemów w dalszym rozwoju.

Pamiętaj, że możesz sprawdzić również online, czy Twoje dziecko ma asymetrię ułożeniową. Link do kwestionariusza tutaj.