• Magdalena AdaśSkuteczna fizjoterapia dzieci

Kiedy w końcu Twój maluch zaczyna chodzić, jego chód jest znacząco odmienny od chodu dorosłego człowieka. Często obserwujemy, że dziecko chodząc, stawia stopy do środka. Dlaczego dziecko chodzi ze stópkami do środka? Czy to powinno Cię niepokoić? O tym w dzisiejszym artykule.

Fizjologia chodu dziecka

Pierwsze próby chodu dziecka pojawiają się około 1 roku życia i są one dalekie od chodu dorosłego człowieka. Pierwsze kroki dziecko stawia na szerokiej podstawie, to znaczy, że nóżki są znacznie oddalone od siebie. Dodatkowo dziecko usztywnia obręcz barkową i rączki, dodając sobie stabilizacji. Brzuszek jest wypięty do przodu, a kręgosłup lędźwiowy ma widocznie pogłębioną lordozę. Kroki są szybkie i krótkie. Dziecko stawia całą stopę płasko na podłożu. Czasem też stawia stopy do środka.

Oczekujemy, że po około pół roku od rozpoczęcia samodzielnego chodu, dziecko zacznie nieco zwężać nóżki, a jego sylwetka coraz bardziej będzie się prostować. Z czasem chód staje się bardziej stabilny, stopa zaczyna przetaczać się, a dzięki temu zdarza się mniej upadków.

Około 6 roku życia kończyny dolne dziecka powinny być ustawione w prawidłowej osi. Gdy spojrzymy na dziecko od przodu, fizjologiczna oś tworzy linię prostą, ustawioną prostopadle do podłoża. Oś ta przechodzi przez środek stawu skokowego, rzepek oraz stawów biodrowych. Podczas chodu stopy dziecka powinny być delikatnie skierowane na zewnątrz.

Gdy dziecko stawia stopę do środka.

Z pewnością na uwagę zasługuje maluch, który stawia nóżki do środka. Jeśli są to pierwsze kroki malucha, nie obawiaj się, a jedynie przyglądaj się, jak rozwijają się umiejętności chodzenia Twojego malucha. Między pierwszym a drugim rokiem życia maluch ma czas na naukę chodu. Nie powinniśmy specjalnie ingerować w tę naukę, chyba, że chód jest wyraźnie niepoprawny. Co mam namyśli? Sytuację, w której dziecko wykrzywia stópki do środka, jakby zamiatało nimi podłogę. Problem pojawia się, gdy dziecko chodząc lub biegając potyka się o swoje stópki. Te sytuacje wymagają czujnego oka rodzica. Jeśli w ciągu pół roku po rozpoczęciu chodzenia dziecko nadal chodzi nieprawidłowo, wtedy udałabym się do specjalisty, by poszukał przyczyny tego chodu.

Dziecko krzywi stopę do środka.

Gdy dziecko krzywi stopę do środka może to oznaczać zarówno ograniczenie w ruchomości bioderka, jak i dysfunkcje samej stopy. Najczęściej mamy do czynienia ze stopą sierpowatą. U dziecka z taką wadą możemy zaobserwować paluszki skręcone do środka. Czasem paluszki mogą na siebie nachodzić. Skręcenie stopy do środka wynika w tym przypadku ze skrócenia przyśrodkowej części stopy.

Małe dziecko stawia stopę do wewnątrz.

To, że dziecko chodzi ze stópkami skręconymi do środka wcale nie musi oznaczać dysfunkcji samych stópek. W większości przypadków jest to związane z ruchomością i funkcją stawów biodrowych. U niemowląt występuje zwiększone skręcenie szyjki kości udowej. Dlatego dziecko ma stópki lekko skręcone do środka. Kiedy maluch zaczyna chodzić, biegać i skakać kąt skręcenia szyjki kości udowej się zmniejsza, a przez to stópki prostują się.

Lewy bucik na prawą nóżkę?

Często trafiają do mnie rodzice z dziećmi, które rotują stópki do wewnątrz, a ortopeda zalecił chodzenie z butami na odwrót. Wydało im się to dziwne, dlatego konsultowali dalej. I słusznie! Taka metoda nie ma uzasadnienia. Pochodźcie dzień z butami założonymi na odwrót, a zrozumiecie dlatego jest to głupie rozwiązanie. Nie dość, że wcale nie uzyskujemy korekcji stopy nosząc buty na odwrót, to jeszcze jest to na tyle dziwna sytuacja, ze dziecko zaczyna chodzić w nieodpowiedni sposób, gdyż utrudnione jest przetaczanie stopy. Poza tym buciki noszone w ten sposób mogą pozostawić odciski na stópkach malucha.

Nóżki do środka – kiedy fizjologia?

Nie zawsze musimy się niepokoić, gdy dziecko stawia nóżki do środka. W 3 roku życia możemy to nazwać fizjologią. Szczególnie często spotykamy to u dziewczynek. Okazuje się, że w 3 roku życia dzieci mają największą rotację wewnętrzną bioder, dlatego cała nóżka, wraz ze stopą, skręca się do środka.

Rotacja bioder charakterystyczna dla trzylatków

Stopy do środka – rehabilitacja.

Niektóre przypadki wymagają specjalnej rehabilitacji. Moim zdaniem najlepszą metodą na leczenie wad stópek u dzieci jest Trójpłaszczyznowa terapia manualna wad stóp u dzieci. Metoda ta polega na masowaniu i rozciąganiu mięśni, które uległy przykurczeniu. Pozwala ona na bezinwazyjne wyleczenie nieprawidłowości zarówno stóp jak i całych kończyn dolnych. Terapeuta, pracujący tą metodą, patrzy całościowo na pacjenta. Nawet jeśli pracuje w obrębie stopy, oddziałuje na wszystkie pasma mięśniowo- powięziowe kończyn dolnych. Metoda ta wykorzystuje bandażowanie stópek, w celu potrzymania efektów terapii. Pracuję tą metodą zarówno z niemowlętami, jak i ze starszymi dzieci i jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. Dlatego polecam ją wszystkim z czystym sumieniem.

Bandażowanie stópek

Podsumowanie

Pamiętaj, gdy dziecko uczy się chodzić, czasem stawia stopy do środka. Dlatego nie zawsze musi to być problemem. Jednak jeżeli mimo upływu czasu, chód nie poprawia się, dobrym pomysłem będzie konsultacja u fizjoterapeuty. Pamiętaj, że późniejsze wykrycie tej wady noże skutkować utrwaleniem się nieprawidłowego wzorca chodu i możliwymi przeciążeniami w obrębie nóżek dziecka.

8 odpowiedzi na “Co robić gdy maluch chodzi ze stopami do środka?”

  1. Marta pisze:

    Dziękuje za artykuł. Uspokoił mnie. Mój dwulatek delikatnie stawia prawą nóżkę do środka, ale bywają momenty kiedy chodzi prawidłowo. Będę go obserwować i nie zamartwiać się na zapas 😉
    Pozdrawiam!
    M

  2. Ania pisze:

    Bardzo dziękuję!! Syn ma 2 lata i 7 miesięcy. Chód od początku był super. Od 2 tyg zaczął rotować nogi do wewnątrz. Czy to znaczy że to fizjologia jak Pani napisała? Zaczął chodzić bardzo wcześnie gdy miał 10 miesiecy.

    • Magdalena Adaś pisze:

      Prawdopodobnie to fizjologia. Choć warto obserwować dziecko i jeśli chód ze stópkami do środka będzie się utrzymywał należy zgłosić się do fizjoterapeuty bądź ortopedy.

  3. Monika Wąsik pisze:

    Dzień dobry Pani mój synek skończył 13 miesiecy wstaje chodzi yrzymając się mebli łóżeczka boi się puścić sam zauwazyłam ze jak prowadzę go za rączki to stawia nóżki do środka co robić mam

    • Magdalena Adaś pisze:

      Myślę, że nie ma sensu prowadzać maluszka za rączki. Po pierwsze dlatego, że dziecko prowadzone za rączki przyjmuje niewłaściwą pozycję, a po drugie jak Pani sama zauważyła stawia nóżki do środka. Proszę zaczekać aż sam zacznie chodzić. Jeśli po pewnym czasie (może miesiąc??, to bardzo indywidualna sprawa) gdy już zacznie chodzić stabilnie, nózki nadal będą stawiane do środka, to wtedy proszę udać się na konsultację.

  4. Aneta pisze:

    Witam, moje dziecko ma 23 miesiące ( jest to dziewczynka). Chodzimy od fizjoterapeuty do fizjoterapeuty i nie widzę wielkiej popracy w chodzie mojej córki. Ma ona ,,stopę wydrążoną”, lekką asymetrię, podczas chodu stawia stopy do środka i prawą nogę łukiem ,,zarzuca ” do środka. Szczególnie przeszkadza to podczas biegania. Stosowaliśmy trojplaszczyznową terapię stóp. W spoczynku oraz przy powolnym chodzie stopy ustawione są już prawidłowo. Nie wiem co jeszcze możemy dla niej zrobić…? Bandaże już nie przynoszą efektu, ćwiczenia bierne są trudne i córka ich nie akceptuje…

    • Magdalena Adaś pisze:

      Prawdopodobnie nie jest to sam problem stópki. Zarzucanie może świadczyć o jakimś problemie bioderka, więc może na tym należy się skupić podczas terapii. Jeśli bandaże nie zdają egzaminu, to można jeszcze spróbować wkładek ortopedycznych lub gipsowania. Może należy udać się po poradę do ortopedy, czy neurologa? Być może im uda się znaleźć przyczynę problemu. Może układ nerwowy jest nadreaktywny, wtedy można spróbować terapii taktylnej,osteopatii czy terapii czaszkowo-krzyżowej.

  5. Magdalena Adaś pisze:

    Dzień dobry,Nadio. Bardzo dobrze,że zauważyłaś ten problem, koniecznie powiedz o tym rodzicom. Najlepiej będzie, jeśli udasz się na konsultację do fizjoterapeuty. Być może w wieku niemowlęcym miałaś problem z dysplazją stawów biodrowych, to częste powikłanie, a może wystarczy jedynie rozciągać tę nogę? Na te pytania odpowie Ci fizjoterapeuta. Ja niestety nie mogę Ci pomóc bez badania. Jako ćwiczenie- staraj się w trakcie chodu pamiętać o nodze i lekko ją rotować na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *